Good Photo to fotografia i wszystko co z nią związane. Good Photo to warsztaty, szkolenia, foto-ekspedycje, konkursy, czasopismo, galeria i wiele, wiele więcej.
Jeżeli tutaj jesteś znaczy to, że fotografia nie jest Ci obojętna!!! Zapraszamy na nową stroną Good Photo.

Speculum alchemiae – Zwierciadło alchemii

 W Pradze za panowania króla Rudolfa II rozkwitła alchemia. Król ten popierał rozwój matematyki, astronomii i alchemii, co sprowadzało wielu alchemików do królestwa. Prawdopodobnie to król Rudolf II zlecił wybudowanie tych pomieszczeń. Umieszczenie laboratoriumalchemicznego w podziemiach domu usytuowanego w żydowskim getto sprzyjałoutrzymywaniu jego istnienia w tajemnicy. Pragmatyczna była nie tylko lokalizacja alchemicznego laboratorium, a także dodatkowo wybudowanie trzech tuneli. Pierwszy tunel prowadził z laboratorium do Pałacu Królewskiego, drugi do rynku starego miasta, a trzeci umożliwiał ucieczkę poza granicami miasta.

“Nasze złoto to nie ordynarne złoto”

Oto napis (po łacinie) na ścianie w gabinecie alchemika w jednym z najstarszych domów w Pradze. Dom ten, znajduje się na terenie żydowskiego getto czeskiej stolicy i od kwietnia 2012r możemy tam zwiedzać studium alchemika i podziemie, w którym niegdyś mieściło się tajne laboratorium alchemiczne. W Średniowieczu i podczas Renesansu w oto tego typu “laboratoriach” przeprowadzali swoje doświadczenia alchemicy. Mówi się, że poszukiwali przepisu na eliksir młodości i że próbowali przekształcić nieszlachetne metale w złoto.


 

laboratoriob

TUNELE: Tunele w podziemiach łączące poszczególne laboratoria, niestety ze względów bezpieczeństwa tuneli wyprowadzających poza laboratorium nie można zwiedzać. Obecnie, w tym niezwykłym budynku mieści się muzeum spekulum alchemiae (www.alchemiae.cz). Ten budynek wydaje się należeć do najstarszych w Pradze. Pierwsze rejestry udowadniające istnienie tego domu datowane są na rok 900. Dalsze rekordy wiążą to miejsce z tajemniczymi zjawiskami. W 1579r zarejestrowano dziwne wyłanianie się śmierdzącego dymu wokół domu, w 1591r notuje się sprzedaż cudownych maści i mieszanek leczniczych, a w 1689r zarejestrowano pożar który zniszczył  znaczną część domu. Po pożarze dom został odremontowany i przypuszcza się, że wtedy architektura domu została znacznie zmieniona. Spekulum alchemiae przeżyło nie tylko pożar, ale także późniejszą gruntowną rekonstrukcję getta. Przeprowadzono ową rekonstrukcję w latach dziewięćdziesiątych XIX wieku, gdyż ciasne skupisko domków i brak kanalizacji wzbudzało obawy o ludzkie zdrowie. Na dodatek planowano rekonstrukcję Pragi na wzór Hausmanowskiego Paryża. W ten oto sposób, żydowskie getto a w tym także spekulum alchemiae, zostało wyznaczone na rozbiórkę. Dlaczego w 1900 roku ten budynek został wykluczony z rozbiórki i co się dalej z nim wydarzyło. Podobno, w latach 90. na parterze tego domu prowadzono sklep odzieżowy, a o istnieniu podziemnych pokoi i tuneli zapomniano. Dopiero podczas katastrofalnej powodzi w 2002r. ziemia na przeciwko budynku zapadła się tworząc dziurę w posadce i w ten oto sposób odkryto tajne podziemie. Prace rekonstrukcyjne i renowacyjne trwały dziesięć lat i w kwietniu 2012r wnętrze domu zostało otwarte dla publiczności jako muzeum. W przyszłości przewiduje się otwarcie czterech pokoi na pierwszym piętrze budynku (kuchnia i pokoje sypialne). Dzisiaj możemy zwiedzić studio alchemika na parterze budynku i podziemie z pięcioma pokojami (dwa laboratoria, dwa pokoiki składowe i pokój wyznaczony do produkcji szkła).

 

tunels

LABORATORIA: Laboratorium alchemiczne, tutaj produkowali szkło i przeprowadzali doświadczenia i w tym miejscu spędzali długie, długie godziny. Sławni alchemicy, między innymi tacy jak: Tycho Brahe, Edward Kelley, Tadeas Hajek z Hajek, John Dee oraz polak Michał Sędziwój pracowali w tych podziemiach. Alchemicy produkowali szkło, pigmenty, kosmetyki, substancje zapachowe, otrzymywali czarny proch. Do ich naukowych osiągnięć możemy zaliczyć udoskonalenie procesu destylacji, przeprowadzanie analizy składu metali, odkrycie nowych pierwiastków chemicznych. Jakie chemiczne doświadczenia mogli przeprowadzać w podziemiach spekulum alchemiae? Czy były produkowane w podziemiach maści i lecznicze mieszanki niegdyś sprzedawane w tym domu? A jeśli tak, to co zawierały owe maści i mieszanki? Czy były one rzeczywiście lecznicze? Czy mogli tu produkować i sprzedawać coś innego oprócz eliksiru młodości? Niestety, o ile legendy łatwo jest przekazać z pokolenia na pokolenie, to naukowej wiedzy opartej na twardych danych i systematycznie i jasno napisanych dziennikach już nie tak łatwo. Szczególnie wiedzy osiagniętej w tamtych czasach kiedy z obawy o plagiaty alchemicy unikali zapisywania swoich osiągnięć czy pomysłów. Zwiedzając podziemia wyobrażam sobie warunki w jakich pracowali. Niektórzy z nich dla osiągnięcia finansowego wsparcia królów takich jak Rudolf II, inni dla sławy, duża ich część to byli oszuści. To właśnie szarlatanie i oszuści którzy w celach zarobkowych fałszowali doświadczenia doprowadzili do zniesławienia alchemii. Nie mniej jednak, dzisiaj uznaje się alchemię za prekursora chemii doświadczalnej. A ja wierzę, że cześć tych ludzi żyła w tak ponurych i nie zdrowych warunkach, w oparach ołowiu i Bóg wie czego jeszcze, dlatego że, kierował nimi pęd do wiedzy, wiedza dla wiedzy samej. Przypomina mi to cytat Borgesa “O przyjemność zrozumienia!”. STUDIO: Gabinet alchemika, tutaj przyjm wali gości, a goście przynosili ze soba potrzebne produkty do doświadczeń i nowiny z całego świata. Powodów do zwiedzania tego miejsca jest wiele. Niezwykle uprzejmi pracownicy muzeum na pewno zaciekawią zwiedzających, niezależnie od tego czy będą to miłośnicyhistorii, czy architektury, czy legendy i magii, czy spirytualizmu. Oprowadzając gości po pozostałościach tego wspaniałego świata, chętnie opowiedzą o niezwykłym żyrandolu i jego mocy, o zgromadzeniu i przepływie pozytywnej energii w podziemnej pracowni alchemika, czy też o trójkącie energetycznym. Opowiedzą także o legendach związanych z tym domem, a jeśli goście będą zainteresowani o Praskich legendach w ogóle, o pochodzeniu mebli i o restauracji malowideł na ścianach, o tym co tutaj znaleziono a co przywieziono, o rodzajach eliksirów tu kiedyś produkowanych i jak ich skład został odszyfrowany. Można tutaj nawet nabyć rożnego rodzaju eliksiry, a nasi przewodnicy twierdzą że są one sporządzone wg przepisów dawnych alchemików (przepisy które zostały tu znalezione i odszyfrowane). Na pewno jest to ciekawa pamiątka.

Będąc w Pradze nie zapomnijcie zajrzeć do tak oryginalnego miejsca!

 

autor zdjęć i artykułu: Luiza Szklarz

Klienci

 • 1
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 2
 • 7
 • 21
 • muz pilsudskiego

Partnerzy

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 6
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 16.jpg

Wspieramy

 • 1
 • 2
 • 8
 • 3
 • Fotomiastikon

DOTACJE NA INNOWACJĘ


WDROŻENIE PLANU ROZWOJU EKSPORTU DLA USŁUG FIRMY GOOD PHOTO SP. Z O.O.

Nazwa Beneficjenta: Good - Photo Spółka cywilna
Wartość projektu netto: 399 570,00 PLN
Udział Unii Europejskiej: 199 785,00 PLN
Okres realizacji: 01.01.2013 – 31.12.2014
INWESTUJEMY W WASZĄ PRZYSZŁOŚĆ

PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ
Z EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU ROZWOJU REGIONALNEGO